Nubalnotų kojų ir rankų metas

Vasara – puikus laikas žaidimams lauke, maudynėms, smagiems pasivažinėjimams dviračiu, riedučiais ir kitokia riedančia įranga, tačiau tai ir didesnės traumų rizikos metas. Vaikas gali susižeisti žolėje ar smėlyje pasislėpusia stiklo šuke, suklupti bėgdamas. Nuogos kojytės ir rankytės, jokio drabužėlio nesaugomos, smarkiau nubrozdinamos. Vasara – dar ir atostogų metas, taigi, turime būti pasirengę padėti susižeidusiam mažyliui ne tik namuose, bet ir išvykoje.

Sumušimai ir pjautinės žaizdos

Įsipjauti arba nusibrozdinti vaikas gali bet kuriuo metų laiku, bet karštą vasaros dieną lengvai apsirengęs jis labiau pažeidžiamas. Švelnią odelę gali pažeisti net aštrus žolės lapas (populiariausios įpjovų vietos – delno raukšlės arba kirkšnys). Neretai vaikas griūdamas iki kraujo nusibrozdina kelius ir alkūnes. Tokios žaizdos gali užsiteršti žeme, smėliu arba žvyru, taigi kyla infekcijos pavojus.

Ką daryti, jei atsitiko nelaimė?

Pirmiausia reikia sustabdyti kraujavimą, keliolikai minučių prispaudus prie žaizdos tvarstį. Po to žaizdą reikia nuplauti švariu drungnu vandeniu. Iškylaujant geriausiai šiai procedūrai tinka gazuotas vanduo (angliarūgštė išplaus iš įpjovos svetimkūnius). Svarbu kruopščiai nuplauti žaizdą, nes, pavyzdžiui, žolė gali turėti stipriai veikiančių toksinų bei alkaloidų, o žemė, smėlis ar stiklo šukės gali sukelti infekciją.

Švarią žaizdą dar reikia nuplauti antiseptiniu tirpalu. Jo galėsite nusipirkti šalia esančioje vaistinėje. Žinoma, geriausia šio tirpalo turėti iškylos ar kelionių krepšyje arba vaistinėlėje. Nusausinus žaizdos kraštus reikia patepti antiseptiku, skirtu mikroorganizmų dauginimuisi slopinti, ir pažeistą vietą apvynioti bintu arba užklijuoti antibakteriniu pleistru. Jeigu įpjova gili, tvarstį reikia keisti kasdien. Ypač kruopščiai reikia prižiūrėti pėdų žaizdas, nes jos ilgai gyja.

Žaizdoms gydyti – tepalas

Kad patirti sužalojimai greičiau sugytų ir žaizdos nesupūliuotų, reikia laikytis specialistų rekomendacijų. Žaizdas, atsiradusias nudegus, nedideles traumas, taip pat infekcines odos ligas, negyjančias žaizdas puikiai gydo antiseptiniai antimikrobiniai tepalai.

Kada būtina kreiptis į gydytoją?

Kreipkitės į gydytoją:
– jeigu vaikas susižeidė surūdijusiu daiktu arba neaišku kuo, jei nepasisekė gerai nuplauti žaizdos;
– jeigu praėjus kuriam laikui po traumos atsirado pulsuojantis skausmas;
– jeigu sužeistas veidas, išplyšę žaizdos kraštai, nesiliauja kraujavimas. Šiais atvejais gali prireikti chirurgo pagalbos susiūti žaizdai;
– jei žaizdos kraštai ir aplinkiniai audiniai paraudę, sunkiasi pūliai ir skauda, vaikas karščiuoja ir blogai jaučiasi;
– jeigu žaizda nesugyja per 2–4 savaites.

Sveikos gyvensenos specialistė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook